Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Papua-Nová Guinea

Atlas sveta: Papua-Nová Guinea. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Papua-Nová Guinea.

Domov - Austrália & Oceánia - Papua-Nová Guinea

Informácie - Papua-Nová Guinea

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Papua-Nová Guinea. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Papua-Nová Guinea. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Papua-Nová Guinea tu:

Papua-Nová Guinea - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Papua-Nová Guinea? Začnime týmto: Východná polovica ostrova Novej Guinej - druhá najväčšia na svete - bola rozdelená medzi Nemecko (na severe) a Veľká Británia (juh) v roku 1885. Posledná oblasť bola presunutá do Austrálie v roku 1902, ktorá obsadila severnú časť počas svetovej vojny V roku 1975 som pokračovala v administrácii spoločných oblastí až do vyhlásenia nezávislosti. Deväťročné secesné povstanie na ostrove Bougainville sa skončilo v roku 1997 po tom, ako si vyžiadalo približne 20 000 životov. Od roku 2001, Bougainville zažil autonómiu. Podľa podmienok mierovej dohody je rok 2015 rokom, v ktorom sa otvára päťročné okno na referendum o otázke nezávislosti.

Geografia - Papua-Nová Guinea

Kde na svete je Papua-Nová Guinea? Umiestnenie tejto krajiny je Oceánia, skupina ostrovov vrátane východnej polovice ostrova Nová Guinea medzi koralovým morom a južným Tichým oceánom, východne od Indonézie. Celková plocha krajiny Papua-Nová Guinea je 462,840 km2, z čoho 452,860 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hory s pobrežnými nížinami a svahovitým podhorím. Papua-Nová Guinea má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Mount Wilhelm 4 509 m. Podnebie je tropických; severozápadný monzún (december až marec), juhovýchodný monzún (máj až október); mierne sezónne teplotné zmeny.


Obyvatelia - Papua-Nová Guinea

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Papua-Nová Guinea. To číslo je: 6,909,701 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Melanesian, Papuan, Negrito, Micronesian, Polynesian. Aké sú jazyky v krajine Papua-Nová Guinea? Tok Pisin (oficiálny), anglicky (oficiálny), Hiri Motu (oficiálny), približne 839 domorodých jazykov (okolo 12% celosvetového počtu); v mnohých jazykoch má menej ako 1 000 rečníkov. A náboženstvá: rímsko-katolícky 27%, evanjelikálny luteránsky 19,5%, cirkev 11,5%, adventist sedemdňový 10%, letničný 8,6%, evanjelická aliancia 5,2%, anglikánska 3,2%, baptistická 2,5% iné protestantské 8,9%), Bahá'í 0,3%, domorodé presvedčenie a iné 3,3% (2000 sčítanie ľudu). Koľko rokov je ľudom v priemere? 23.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 67.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Papua-Nová Guinea? Tu: obyvateľov sústredených na vysočinách a východných pobrežných oblastiach na ostrove Novej Guiney; prevažne rozdelenie na vidieku len s jednou pätinou obyvateľov žijúcich v mestských oblastiach. Hlavné mestské oblasti krajiny Papua-Nová Guinea sú: PORT Moresby (hlavné mesto) 345 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Papua-Nová Guinea

Hlavné mesto krajiny Papua-Nová Guinea je Port Moresby a typ vlády parlamentná demokracia (národný parlament) pod ústavnou monarchiou; oblasť spoločenstiev. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 20 provincií, 1 autonómna oblasť a 1 okres; Bougainville, Central, Chimbu, Východná vysočina, východná Nová Británia, východná Sepik, Enga, záliv, Hela, Jiwaka, Madang, Manus, Milne Bay, Morobe, národné hlavné mesto, nové Írsko, severná, južná vysočina, západné, Nová Británia, Západ Sepik. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Papua-Nová Guinea, dôležité priemyselné produkty sú drvenie kopra mäkkýšov , spracovanie palmového oleja, výroba preglejky, výroba drevených triesok; baníctvo (zlato, striebro, meď); ropa a ropné produkty; stavebníctva, cestovného ruchu. Dôležité poľnohospodárske produkty sú káva, kakao, kopra, palmové jadrá, čaj, cukor, guma, sladké zemiaky, ovocie, zelenina, vanilka; hydina, bravčové mäso;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, zlato, medená ruda, drevo, palmový olej, káva, kakao, rak, krevety a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Singapore 23,7%, Austrália 22,9%, Japonsko 13,2%, Čína 11,9% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné potraviny, palivá, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Austrália 36%, Čína 14,9%, Singapur 8,5%, Malajzia 7,5% (2016). Ako bohatá je krajina Papua-Nová Guinea a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,800 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 37% (2002 odhad).


Mapa - Papua-Nová GuineaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet