Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Senegal

Atlas světa: Senegal. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Senegal.

Domů - Afrika - Senegal

Informace - Senegal

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Senegal. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Senegal. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Senegal:

Senegal - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Senegal? Začněme tímto: Francouzské kolonie Senegalu a francouzského Súdánu byly sloučeny v roce 1959 a poskytly nezávislost v roce 1960 jako Mali federace. Svaz se rozpadl po několika měsících. Senegal se připojil k Gambii, aby vytvořil nominální konfederaci Senegambie v roce 1982. Předpokládaná integrace obou zemí nebyla nikdy realizována a unie byla rozpuštěna v roce 1989. Hnutí Demokratických sil v Casamance vedlo nízkoúrovňové separatistické povstání v jižní Senegalu od osmdesátých let. Několik mírových dohod se nepodařilo vyřešit konflikt, ale neoficiální příměří zůstává do značné míry v platnosti od roku 2012. Senegal zůstává jednou z nejstabilnějších demokracií v Africe a má dlouhou historii účasti na mezinárodním mírovém a regionálním zprostředkování. Senegalu vládl socialistická strana po dobu 40 let, dokud Abdoulaye WADE nebyl v roce 2000 zvolen prezidentem. V roce 2007 byl znovu zvolen a během svých dvou termínů pozměnil senegalskou ústavu více než desetkrát, aby zvýšil výkonnou moc a oslabil opozici. Jeho rozhodnutí jít na třetí volební období prezidenta vyvolalo velký odpor veřejnosti, který vedl k jeho porážce v březnu 2012 odběru s Macky SALL, jehož termín trvá do roku 2019. Ústavní referendum v roce 2016 zkrátilo termín na pět let s maximálně dvěma po sobě jdoucími podmínky budoucích prezidentů.

Geografie - Senegal

Kde je na světě Senegal? Umístění této země je Západní Afrika sousedící se severním Atlantickým oceánem mezi Guinea-Bissau a Mauritánií. Senegal má celkovou plochu 196,722 km2, z čehož 192,530 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: obecně nízké, rolovací, pláně stoupající do podhůří v jihovýchodní. Nejnižší bod země Senegal je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod nejmenované převýšením 2,8 km jihovýchodně od Nepen Diaka 648 m. A klima je tropických; horké, vlhké; období dešťů (květen až listopad) má silné jihovýchodní větry; suché období (prosinec až duben) dominují horké, suché, Harmattan větru.


Obyvatelé - Senegal

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Senegal. Počet obyvatel je: 14,668,522 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Wolof 38,6%, Pular 26,6%, Serer 14,9%, Mandinka 4,6%, Jola 4,1%, Soninke 2,3%, ostatní 8,9% (včetně Evropanů a osob libanonského původu) (2010-11 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Senegal hovoří jazyky Francouzština (oficiální) Pular, Jola, Mandinka, Serer, Musinkem Soninke. A náboženství: 95,3% (nejvíce se drží jedné ze čtyř hlavních bratrství Sufi), křesťanů 4,3% (převážně římsko katolík), animistu 0,4% (2010-11 est.). Kolik let je tady lidem? 18.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 62.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace je soustředěna na západě, přičemž Dakar zakotvuje dobře definovanou oblast jádra; přibližně 70% populace je venkovské. Hlavní městské oblasti v zemi Senegal jsou: Dakar (hlavní město) 3,52 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Senegal

Hlavní město země Senegal je Daka a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 14 regionů (regionů, singulárních regionů); Dakar, Diourbel, Fatick, Kaffrín, Kaolack, Kedougou, Kolda, Louga, Matam, Saint-Louis, Sedhiou, Tambacounda, Thies, Ziguincho. Pokud jde o ekonomiku, Senegal má tyto důležité průmyslové produkty: a zpracování ryb, těžba fosfátů, výroba hnojiv, rafinace ropy, zirkon a těžba zlata, stavební materiály, stavba lodí a repai. Důležité zemědělské produkty jsou arašídy, proso, kukuřice, čirok, rýže, bavlna, rajčata, zelenina; dobytek, drůbež, prasata; zpracování ryb. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ryby, arašídy, ropné produkty, fosfáty, bavlna a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Mali 18,2%, Švýcarsko 10,6%, Indie 8,2%, Čína 5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny a nápoje, investiční zboží, pohonné hmoty a nejdůležitější importní partneři jsou Francie 15,9%, Čína 10,3%, Nigérie 7,8%, Indie 7,6% , Španělsko 4,9% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Senegal a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,700 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 46.7% (2011 odhad).


Mapa SenegalZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet