Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Senegal

Atlas sveta: Senegal. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Senegal.

Domov - Afrika - Senegal

Informácie - Senegal

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Senegal. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Senegal. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Senegal tu:

Senegal - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Senegal? Začnime týmto: Francúzske kolónie Senegalu a francúzskeho Sudánu sa zlúčili v roku 1959 a udelili nezávislosť v roku 1960 ako federácia Mali. Odbory sa rozpadli až po niekoľkých mesiacoch. Senegal sa pripojil k Gambii a vytvoril v roku 1982 nominálnu konfederáciu Senegambie. Predpokladaná integrácia týchto dvoch krajín sa nikdy neuskutočnila a odbory sa rozpustili v roku 1989. Hnutie demokratických síl v Casamance viedlo nízkoúrovňové separatistické povstanie v južnom Senegale od 80. rokov. Niekoľko mierových zmlúv nedokázalo vyriešiť konflikt, ale neoficiálne prímerie zostalo do veľkej miery platné od roku 2012. Senegal zostáva jednou z najstabilnejších demokracií v Afrike a má dlhú históriu účasti na medzinárodných mierových a regionálnych sprostredkovaniach. Senegalu vládol socialistická strana po dobu 40 rokov, kým nebol Abdoulaye WADE zvolený za prezidenta v roku 2000. Bol znovu zvolený v roku 2007 a počas jeho dvoch zmlúv pozmenil senegalskú ústavu viac ako tucetkrát, aby zvýšil výkonnú moc a oslabil opozíciu. Jeho rozhodnutie pokračovať v treťom prezidentskom volebnom období vyvolalo veľkú verejnú reakciu, ktorá viedla k jeho porážke v marci 2012 s Macky SALL, ktorého termín trvá do roku 2019. Ústavné referendum z roku 2016 skrátilo tento termín na päť rokov maximálne o dva po sebe idúce podmienok pre budúcich prezidentov.

Geografia - Senegal

Kde na svete je Senegal? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, hraničiaca so severným Atlantickým oceánom, medzi Guineou-Bissau a Mauritániou. Celková plocha krajiny Senegal je 196,722 km2, z čoho 192,530 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: všeobecne nízko, valcovaním, rovinami stúpajúcimi na úpätí v juhovýchodnej časti. Senegal má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod nadmorská výška 2.8 km juhovýchodne od Nepen Diaka 648 m. Podnebie je tropických; horúce, vlhké; dážď (máj až november) má silné juhovýchodné vetry; suchá sezóna (december až apríl) dominuje horúcim, suchým, harmatánskym vetrom.


Obyvatelia - Senegal

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Senegal. To číslo je: 14,668,522 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Wolof 38,6%, Pular 26,6%, 14,9% Serer, mandinka 4,6%, 4,1% Jola, Soninke 2,3%, ostatní 8,9% (zahŕňa Európanmi a osoby libanonská generácie) (2010-11 est.). Aké sú jazyky v krajine Senegal? Francúzske (úradný), Wolof, Pular, Jola, Mandinka, Serer, Soninke. A náboženstvá: Muslim 95,3% (najviac sa drží jednej zo štyroch hlavných bratstiev Sufi), kresťan 4,3% (väčšinou rímsky katolík), animist 0,4% (2010-11 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 62.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Senegal? Tu: populácia je sústredená na západe, pričom Dakar zakotvuje dobre definovanú jadrovú oblasť; približne 70% populácie je vidiecke. Hlavné mestské oblasti krajiny Senegal sú: Dakar (hlavné mesto) 3,52 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Senegal

Hlavné mesto krajiny Senegal je Daka a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 14 regiónov (regióny, singulárne regióny); Dakar, Diourbel, Fatick, Kaffrín, Kaolack, Kedougou, Kolda, Louga, Matam, Saint-Louis, Sedhiou, Tambacounda, Thies, Ziguincho. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Senegal, dôležité priemyselné produkty sú poľnohospodárske a spracovanie rýb, fosfát dolovanie, výroba hnojív, rafinácia ropy, zirkón, a dolovanie zlata, stavebné materiály, konštrukcie lodí a stavebné,. Dôležité poľnohospodárske produkty sú arašidov, proso, kukurica, cirok, ryža, bavlna, paradajky, zelenina; dobytok, hydina, ošípané; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby, podzemnice olejnej (arašidy), ropné produkty, fosfáty, bavlnené a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Mali 18,2%, Švajčiarsko 10,6%, India 8,2%, Cote dIvoire 5,3%, Čína 5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny a nápoje, investičné tovary, palivá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Francúzsko 15,9%, Čína 10,3%, Nigéria 7,8%, India 7,6% , Španielsko 4,9% (2016). Ako bohatá je krajina Senegal a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,700 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 46.7% (2011 odhad).


Mapa - SenegalE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia