Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Svätý Tomáš a Princov ostrov

Atlas sveta: Svätý Tomáš a Princov ostrov. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Svätý Tomáš a Princov ostrov.

Domov - Afrika - Svätý Tomáš a Princov ostrov

Informácie - Svätý Tomáš a Princov ostrov

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Svätý Tomáš a Princov ostrov. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Svätý Tomáš a Princov ostrov. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Svätý Tomáš a Princov ostrov tu:

Svätý Tomáš a Princov ostrov - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Svätý Tomáš a Princov ostrov? Začnime týmto: Objavené a vyhlásené Portugalskom koncom 15. storočia, ekonomika založená na cukre v ostrovoch ustúpila v 19. storočí na kávu a kakao - všetky vyrástli s africkými plantážnymi otrockými prácami, ktoré sa formovali do 20. storočia. Kým nezávislosť sa dosiahla v roku 1975, demokratické reformy neboli zavedené až do konca osemdesiatych rokov. Krajina uskutočnila svoje prvé slobodné voľby v roku 1991, ale časté vnútorné rozhorčenie medzi rôznymi politickými stranami spôsobilo opakované zmeny vo vedení a štyri neúspešné, nenásilné pokusy o prevrat v rokoch 1995, 1998, 2003 a 2009. V roku 2012 sa zjednotili tri opozičné strany v hlasovaní o neúspešnej úprave väčšinovej vlády bývalej predsedníčky vlády Patrice Trovoady, ale v roku 2014 ho parlamentné voľby vrátili do funkcie. Prezident Evaristo Carvalho, rovnakej politickej strany ako predseda vlády Trovoada, bol zvolený v septembri 2016, pričom označil vzácny prípad, v ktorom zastáva pozície prezidenta a predsedu vlády tá istá strana. Nové objavy ropy v guinejskom zálive môžu priťahovať zvýšenú pozornosť malému ostrovnému štátu.

Geografia - Svätý Tomáš a Princov ostrov

Kde na svete je Svätý Tomáš a Princov ostrov? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Afrika, ostrovy v guinejskom zálive, severne od rovníka, západne od Gabonu. Celková plocha krajiny Svätý Tomáš a Princov ostrov je 964 km2, z čoho 964 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: sopečný, hornatý. Svätý Tomáš a Princov ostrov má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Pico de Sao Tome 2 024 m. Podnebie je tropických; horúce, vlhké; jedna deštivá sezóna (október až máj).


Obyvatelia - Svätý Tomáš a Princov ostrov

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Svätý Tomáš a Princov ostrov. To číslo je: 201,025 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? mesica, angolaři (potomkovia angolských otrokov), forros (potomkovia oslobodených otrokov), servicais (zmluvní robotníci z Angoly, Mozambik a Cabo Verde), tongy (deti servicais narodení na ostrovoch) (väčšinou čínsky). Aké sú jazyky v krajine Svätý Tomáš a Princov ostrov? Portugalčina 98,4% (oficiálne), Forro 36,2%, Cabo Verdian 8,5%, Francúzština 6,8%, Angolárne 6,6%, Angličtina 4,9%, Lunguie 1%, Ostatné (vrátane znakovej reči) 2,4%. A náboženstvá: Katolík 55,7% Adventist 4.1. %, Zhromaždenie Boha 3,4%, nové apoštolské 2,9%, Mana 2,3%, Univerzálne Božie kráľovstvo 2%, Svedok Jehovov 1,2%, iné 6,2%, žiadne 21,2%, nešpecifikované 1% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 65.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Svätý Tomáš a Princov ostrov? Tu: São Tomé, hlavné mesto, má zhruba štvrtinu populácie národa; Santo Antonio je najväčšie mesto na Principe; severné oblasti oboch ostrovov majú najvyššiu hustotu obyvateľstva. Hlavné mestské oblasti krajiny Svätý Tomáš a Princov ostrov sú: SAO TOME (hlavné mesto) 71 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Svätý Tomáš a Princov ostrov

Hlavné mesto krajiny Svätý Tomáš a Princov ostrov je São Tomé a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 2 provincie; Principe, São Tomé. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Svätý Tomáš a Princov ostrov, dôležité priemyselné produkty sú ľahká konštrukcia, textílie, mydlo, pivo, spracovanie rýb, timbe. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Kakaa, kokosových orechov, palmových jadier, fazuľa; hydina; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú kakao 80%, kopra, káva, palmový olej (2010 est.) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 23,3%, Holandsko 13,8%, v Portugalsku 10%, Angola 6,4%, Južná Kórea 5,2%, Peru 4,5%, Dominikánska republika 4,1% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a elektrická vybavenie, potravinárske výrobky, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Portugalsko 58,8%, Angola 15,2%, Čína 5,3% (2016). Ako bohatá je krajina Svätý Tomáš a Princov ostrov a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,200 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 66.2% (2009 odhad).


Mapa - Svätý Tomáš a Princov ostrovE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia