Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Kongo (Zair)

Atlas sveta: Kongo (Zair). Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Kongo (Zair).

Domov - Afrika - Kongo (Zair)

Informácie - Kongo (Zair)

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Kongo (Zair). Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Kongo (Zair). (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Kongo (Zair) tu:

Kongo (Zair) - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Kongo (Zair)? Začnime týmto: Založená ako oficiálna belgická kolónia v roku 1908, v roku 1960 získala svoju nezávislosť Republiku Kongo svoju nezávislosť, ale jej prvé roky boli poznačené politickou a sociálnou nestabilitou. Poslanec Joseph Mobutu obsadil moc a vyhlásil sa za prezidenta v novembri 1965. Neskôr zmenil svoje meno - na Mobutu Sese Seko - rovnako ako na krajinu - na Zaire. Mobutu si udržal svoju pozíciu už 32 rokov prostredníctvom niekoľkých falošných volieb, ako aj brutálnej sily. Etnické konflikty a občianska vojna, ktoré sa v roku 1994 dotkli masívnym prítokom utečencov z bojov v Rwande a Burundi, v máji 1997 viedli k prepadnutiu režimu Mobutu povstaním podporovaným Rwandou a Ugandou av čele s Laurentom Kabilom. Kabila premenovala krajinu Konžskú demokratickú republiku (KDR) ale v auguste 1998 bol jeho režim sám napadnutý druhým povstaním opäť podporovaným Rwandou a Ugandou. Vojsko z Angoly, Čadu, Namíbie, Sudánu a Zimbabwe intervenovalo na podporu Kabilaho režimu. V januári 2001 bola zavraždená Kabila a jeho syn Joseph Kabila bol vymenovaný za hlavu štátu. V októbri 2002 bol nový prezident úspešný v rokovaní o odvolaní rwandských ozbrojených síl, ktoré okupujú východnú KDR; o dva mesiace neskôr bola podpísaná Pretoria Accord všetkými zostávajúcimi bojujúcimi stranami, aby ukončili boj a vytvorili vládu národnej jednoty. V júli 2003 bola zriadená prechodná vláda; usporiadalo úspešné ústavné referendum v decembri 2005 a v roku 2006 sa uskutočnili voľby do predsedníctva, národného zhromaždenia a provinčných legislatívnych funkcií. V roku 2009, po obnove konfliktu vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky, vláda podpísala mierovú dohodu s Národným kongresom pre obranu ľudí (CNDP), hlavne povstaleckou skupinou Tutsi. Pokus o začlenenie členov CNDP do konžskej armády zlyhal, čo spôsobilo ich zničenie v roku 2012 a vznik ozbrojenej skupiny M23, ktorá bola pomenovaná po mierových dohodách z 23. marca 2009. Obnovený konflikt viedol k rozsiahlemu presídľovaniu obyvateľstva a k významnému porušovaniu ľudských práv predtým, ako bol M23 vylúčený z KDR do Ugandy a Rwandy koncom roka 2013 spoločnou KDR a ofenzívou OSN. Okrem toho KDR naďalej prežíva násilie spáchané inými ozbrojenými skupinami vrátane Demokratických síl za oslobodenie Rwandy, spojeneckých demokratických síl a rozličnými milíciami Mai Mai. V najnovších národných voľbách, ktoré sa konali v novembri 2011, sporné výsledky umožnili opätovné zvolenie Josepha Kabily do predsedníctva. Konštitúcia Konžskej demokratickej republiky bráni prezidentovi Kabilemu, aby pokračoval v treťom funkčnom období, ale vláda KDR odložila národné voľby, pôvodne plánované na november 2016, do decembra 2018. Neuskutočnenie volieb podľa plánu napomohlo sporadickým ulicovým protestom protihráčov Kabila.

Geografia - Kongo (Zair)

Kde na svete je Kongo (Zair)? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Afrika, severovýchodne od Angoly. Celková plocha krajiny Kongo (Zair) je 2,344,858 km2, z čoho 2,267,048 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: obrovská centrálna kotlina je nízka náhorná plošina; hory na východe. Kongo (Zair) má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Pic Marguerite na Mont Ngaliema 510 m. Podnebie je tropické; horúce a vlhké v rovníkovom povodí; chladnejšie a suchšie v južnej vysočine; chladnejšie a vlhké vo východnej časti vysočiny; severne od Rovníka - mokrá sezóna (apríl až október), suchá sezóna (december až február); južne od rovníka - mokrá sezóna (november až marec), obdobie sucha (od apríla do októbra).


Obyvatelia - Kongo (Zair)

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Kongo (Zair). To číslo je: 83,301,151. Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? viac než 200 afrických etnických skupín, z ktorých väčšina je Bantu; štyri najväčšie kmene - Mongo, Luba, Kongo (všetky Bantu) a Mangbetu-Azande (Hamitic) tvoria približne 45% populácie. Aké sú jazyky v krajine Kongo (Zair)? francúzštiny (oficiálne), Lingala (obchodný jazyk lingua franca) Kiswahili alebo svahilčina), Kikongo, Tshiluba. A náboženstvá: rímskokatolícky 50%, protestanti 20%, kimbanguismus 10%, moslimské 10%, ostatné (vrátane synkretické sekt a domorodej viery) 10%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 57.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Kongo (Zair)? Tu: mestské klastre sú rozmiestnené po celej krajine, najmä na severovýchode pozdĺž hraníc s Ugandou, Rwandou a Burundiom; najväčším mestom je hlavné mesto Kinshasha, ktoré sa nachádza na západe pozdĺž rieky Kongo; na juhu je najnižšie obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Kongo (Zair) sú: Kinshasa (hlavného mesta) 11,587 milióna; Lubumbashi: 2,015 miliónov; Mbuji-Mayi 2,007 miliónov; Kananga 1,169 milióna; Kisangani 1,04 milióna; Bukavu 832 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Kongo (Zair)

Hlavné mesto krajiny Kongo (Zair) je Kinshasa a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 26 provincií (provincie, singulárna - provincia); Bas-Uele, Rovník, Haut-Katanga, Haut-Lomami, Haut-Uele, Ituri, Kasai, Kasai-Oriental Kinshasa, Kongo Central, Kwango, Kwilu, Lomami, Lualaba, Mai-Ndombe, Maniema, Mongala, Severné Kivu, Nord-Ubangi, Sankuru, Sud-Kivu, Sud-Ubangi (Južná Ubangi), Tanganyika, Tsopo, Tshuapa. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Kongo (Zair), dôležité priemyselné produkty sú výťažok (meď, kobalt, zlato, diamanty, coltan, zinok, cín, volfrám), spracovanie minerálne, spotrebný tovar (textil, plasty, obuv, cigarety), kovové výrobky, spracované potraviny a nápoje, drevo, cement, komerčné loď opravy a t. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Káva, cukr, palmový olej, kakao, chinín, kasava (maniok, tapioka), banány, plantainy, arašidy, koreňové plodiny, kukurica, ovocie; drevené výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú diamanty, meď, zlato, kobalt, výrobky z dreva, ropa, káva a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Čína 35,3%, Zambia 15,8%, Južná Kórea 8,7%, Saudská Arábia 8%, Belgicko 5,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, baníctvo a ostatné stroje, dopravné zariadenia, palivá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 20,2%, Južná Afrika 15,7%, Zambia 8,6%, Belgicko 7,6%, Tanzánia 5,8%, Francúzsko 5,2%, India 4,6%, Keňa 4,2%. Ako bohatá je krajina Kongo (Zair) a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $800 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 63% (2012 odhad).


Mapa - Kongo (Zair)E-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia