Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Lesotho

Atlas sveta: Lesotho. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Lesotho.

Domov - Afrika - Lesotho

Informácie - Lesotho

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Lesotho. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Lesotho. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Lesotho tu:

Lesotho - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Lesotho? Začnime týmto: Basutoland bol premenovaný na Kráľovstvo Lesotho po nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1966. Národná strana Basutho vládla v krajine počas svojich prvých dvoch desaťročí. Kráľ Moshoeshoe bol vyhnaný v roku 1990, ale v roku 1992 sa vrátil do Lesotha a bol obnovený v roku 1995 a neskôr nasledoval jeho syn, kráľ Letsie III, v roku 1996. Ústavná vláda bola obnovená v roku 1993 po siedmich rokoch vojenskej vlády. V roku 1998 násilné protesty a vojenská vzburu po sporných voľbách podnietili krátke, ale krvavé zásahy juhoafrických vojsk a vojenských síl Batswany pod záštitou Juhoafrického rozvojového spoločenstva. Následné ústavné reformy obnovili relatívnu politickú stabilitu. V roku 2002 sa uskutočnili mierové parlamentné voľby, ale voľby do Národného zhromaždenia v roku 2007 boli horlivo napadnuté a poškodené strany spochybnili, ako bol volebný zákon aplikovaný na priznanie proporcionálnych kresiel v zhromaždení. V roku 2012 sa v súťažných voľbách, na ktorých sa zúčastnilo 18 strán, stal premiér Motsoahae Thomas Thabane ako koaličná vláda - prvá v histórii krajiny - ktorá vyhnala 14-ročného funkcionára Pakality Mosisiliho, ktorý pokojne preniesol moc nasledujúci mesiac. Mosisili sa vrátil k moci vo voľbách vo februári 2015 po páde Thabanovej koaličnej vlády a údajnom pokusu o vojenský prevrat. čo odradilo 14-ročného funkcionára Pakality Mosisiliho, ktorý pokojne preniesol moc nasledujúci mesiac. Mosisili sa vrátil k moci vo voľbách vo februári 2015 po páde Thabanovej koaličnej vlády a údajnom pokusu o vojenský prevrat. čo odradilo 14-ročného funkcionára Pakality Mosisiliho, ktorý pokojne preniesol moc nasledujúci mesiac. Mosisili sa vrátil k moci vo voľbách vo februári 2015 po páde Thabanovej koaličnej vlády a údajnom pokusu o vojenský prevrat.

Geografia - Lesotho

Kde na svete je Lesotho? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, enkláva Južnej Afriky. Celková plocha krajiny Lesotho je 30,355 km2, z čoho 30,355 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne vysočina s plošinami, kopcami a horami. Lesotho má najnižší bod križovatka rieky Orange a Makhaleng 1400 m, najvyšší bod Thabana Ntlenyana 3,482 m. Podnebie je ; studené, suché zimy; teplé, mokré leto.


Obyvatelia - Lesotho

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Lesotho. To číslo je: 1,958,042. Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Sotho 99,7% Európanov, Ázijčanov a ďalších 0,3%. Aké sú jazyky v krajine Lesotho? Sesotho (oficiálne) (južné Sotho), angličtina ( úradník), Zulu, Xhosa. A náboženstvá: Kresťanská 80%, domorodá viera 20%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 24.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 53 rok. Kde ľudia žijú v krajine Lesotho? Tu: Relatívne vyššia hustota obyvateľstva v západnej polovici národa s hlavným mestom Maseru a menšie mestá Mafeteng, Teyateyaneng a Leribe, ktoré priťahujú väčšinu ľudí. Hlavné mestské oblasti krajiny Lesotho sú: Maseru (hlavné mesto) 267 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Lesotho

Hlavné mesto krajiny Lesotho je Maseru a typ vlády parlamentnej ústavnej monarchie. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 10 okresov; Berea, Butha-Buthe, Leribe, Mafeteng, Maseru, Mohaleho Hoek, Mokhotlong, Qacha's Nek, Quthing, Thaba-Tseka. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Lesotho, dôležité priemyselné produkty sú potraviny, nápoje, textil, montáž oblečenie, remeslá, stavebníctvo, cestovného ruchu. Dôležité poľnohospodárske produkty sú kukurica, pšenica, strukoviny, cirok, jačmeň; hospodárske zvieratá. Najdôležitejšie vývozné komodity sú vyrába (odevy, obuv), vlna a mohér, potraviny a živé zvieratá, elektrina, voda, diamanty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Južná Afrika 56,5%, USA 35,4 % (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny; stavebné materiály, dopravné prostriedky, stroje, lieky, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Južná Afrika 84,5% (2016). Ako bohatá je krajina Lesotho a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,900 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 57% (2016 odhad).


Mapa - LesothoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia