Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Niger

Atlas sveta: Niger. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Niger.

Domov - Afrika - Niger

Informácie - Niger

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Niger. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Niger. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Niger tu:

Niger - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Niger? Začnime týmto: Niger sa stal nezávislým od Francúzska v roku 1960 a zažil jednostranné a vojenské riadenie až do roku 1991, keď bol generál Ali Saibou nútený verejným tlakom, aby umožnil voľby do viacerých strán, čo viedlo k demokratickej vláde v roku 1993. Politické boje prinútili vládu zastaviť a v roku 1996 viedol k prevládaniu plukovník Ibrahim BARE. V roku 1999 Bare zabili v protismernom prevrate vojenskí dôstojníci, ktorí obnovili demokratickú vládu a uskutočnili voľby, ktoré v decembri tohto roka priviedli Mamadou Tandžu k moci. Tandja bol opätovne zvolený v roku 2004 a v roku 2009 viedol ústavný pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý mu umožnil predĺžiť funkciu prezidenta. Vo februári 2010 viedli vojenskí dôstojníci štátny prevrat, ktorý zosadil Tandžu a pozastavil ústavu. Issoufou Mahamadou bola zvolená v apríli 2011 po prevratu a opätovne zvolená do druhého volebného obdobia začiatkom roka 2016. Niger je jednou z najchudobnejších krajín na svete s minimálnymi vládnymi službami a nedostatočnými finančnými prostriedkami na rozvoj zdrojov. Veľmi agrárna a existenčná ekonomika je často narušená rozšíreným suchom spoločným pre africký región Sahel. Tuaregská vzbura sa objavila v roku 2007 a skončila v roku 2009. Niger čelí zvýšeným bezpečnostným problémom na svojich hraniciach z rôznych vonkajších hrozieb vrátane neistoty v Líbyi, prelievaní z konfliktu v Mali a násilného extrémizmu v severovýchodnej Nigérii.

Geografia - Niger

Kde na svete je Niger? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, juhovýchodne od Alžírska. Celková plocha krajiny Niger je 1.267 milión km2, z čoho 1,266,700 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne pustých pláňach a piesočných dunách; ploché až po rovinaté pláne na juhu; kopce na severe. Niger má najnižší bod rieka Niger 200 m, najvyšší bod Idoukal-n-Taghes 2 022 m. Podnebie je ; väčšinou horúce, suché, prašné; tropické v extrémnych južných.


Obyvatelia - Niger

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Niger. To číslo je: 19,245,344 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Hausa 53.1%, Zarma / Songhai 21.2%, Tuareg 11%, Fulani (Peul) 6.5%, Kanuri 5.9%, Gurma 0.8%, Arab 0.4%, Tubu 0.4% iné / nedostupné 0,9% (v roku 2006). Aké sú jazyky v krajine Niger? Francúzsky (oficiálny), Hausa, Djerma. A náboženstvá: Muslim 80%, ostatné (zahŕňa domorodé a kresťanské) 20%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 15.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 55.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Niger? Tu: Väčšina obyvateľstva sa nachádza v najjužnejšom kraji krajiny pozdĺž hranice s Nigériou a Benin. Hlavné mestské oblasti krajiny Niger sú: Niamey (hlavné mesto) 1,09 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Niger

Hlavné mesto krajiny Niger je Niamey a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 7 regióny komunálna mora); Agadez, Diffa, Dosso, Maradi, Niamey, Tahoua, Tillaberi, Zinda. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Niger, dôležité priemyselné produkty sú ťažby uránu, ropa, cement, tehly, mydlo, textil, spracovanie potravín, chemikálie, bitúnok. Dôležité poľnohospodárske produkty sú cowpeas, bavlna, arašidy, proso, cirok, kasava (maniok, tapioka), ryža; dobytok, ovce, kozy, ťavy, somáre, kone, hydina. Najdôležitejšie vývozné komodity sú uránová ruda, hospodárske zvieratá, vigna, cibuľa a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Francúzsko 31,3% , Thajsko 11,6%, Malajzia 11,1%, Nigéria 9,5%, Mali 5,6%, Čína 5,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, stroje, vozidlá a diely, ropa, obilniny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Francúzsko 28,3%, Čína 16,1%, USA 7,8%, Nigéria 5,8% Thajsko 5,8% (2016). Ako bohatá je krajina Niger a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,200 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 45.4% (2014 odhad).


Mapa - NigerE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia