Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Aruba

Atlas sveta: Aruba. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Aruba.


Informácie - Aruba

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Aruba. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Aruba. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Aruba tu:

Aruba - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Aruba? Začnime týmto: Zistilo sa a žiada o Španielsko v roku 1499, Aruba získal Holanďan v roku 1636. Ostrovnej ekonomike dominovali tri hlavných odvetviach. Z rútok z 19. storočia nasledovala prosperita, ktorú priniesla otvorenie ropnej rafinérie v roku 1924. Posledné desaťročia 20. storočia zaznamenali boom v odvetví cestovného ruchu. Aruba odišla z Holandských Antíl v roku 1986 a stala sa samostatným, autonómnym členom Holandského kráľovstva. Pohyb smerom k úplnej nezávislosti bol na žiadosť Aruby zastavený v roku 1990.

Geografia - Aruba

Kde na svete je Aruba? Umiestnenie tejto krajiny je Karibik, ostrov v Karibskom mori, severne od Venezuely. Celková plocha krajiny Aruba je 180 km2, z čoho 180 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: s niekoľkými kopcami; neznáma vegetácia. Aruba má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Ceru Jamanota 188 m. Podnebie je tropických morí; malá sezónna teplotná zmena.


Obyvatelia - Aruba

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Aruba. To číslo je: 115,120 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? holandský 82,1%, kolumbijský 6,6%, venezuelský 2,2%, dominikánsky 2,2%, haitský 1,2%, iný 5,5%, nespecifikovaný 0,1% 2010 est.). Aké sú jazyky v krajine Aruba? Papiamento (oficiálny jazyk), ktorý je zmesou portugalčiny, španielčiny, holandčiny, angličtiny a v menšej miere aj francúzštiny, ako aj prvkov afrických jazykov a jazyka Arawaku 69,4%, španielčina 13,7% , Anglicky (široko hovorené) 7,1%, holandský (oficiálny) 6,1%, čínsky 1,5%, iný 1,7%, nespecifikovaný 0,4% (2010 est.). A náboženstvá: Rímskokatolícky 75.3%, protestantský 4.9% Anglikánsky 0,4%, iný protestantský 2,7%), svedok Jehovov 1,7%, iní 12%, žiaden 5,5%, nešpecifikovaný 0,5% (rok 2010). Koľko rokov je ľudom v priemere? 39.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Aruba? Tu: Väčšina obyvateľov žije v alebo okolo Oranjestad a San Nicolaas ; väčšina usadlostí býva umiestnená na menej horskej západnej strane ostrova. Hlavné mestské oblasti krajiny Aruba sú: Oranjestad (hlavné mesto) 29 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Aruba

Hlavné mesto krajiny Aruba je Oranjestad a typ vlády parlamentná demokracia (legislatíva); časť Holandského kráľovstva. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - žiadne (časť Holandského kráľovstva). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Aruba, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, zariadenia na prekládku ropy, bankovníctvo. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Aloes; hospodárskych zvierat; rybársky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú živé zvieratá a živočíšne produkty, umenie a zberateľské predmety, stroje a elektrické zariadenia, dopravné zariadenia a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Kolumbia 23,4%, USA 19,8%, Holandsko 16,9%, Venezuela 13,9%. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a elektrické zariadenia, rafinovaný olej na paliva a reexport, chemikálie; potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 55,4%, Holandsko 12,6% (2016). Ako bohatá je krajina Aruba a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $25,300 (2011 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - ArubaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet