Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Grenada

Atlas sveta: Grenada. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Grenada.


Informácie - Grenada

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Grenada. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Grenada. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Grenada tu:

Grenada - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Grenada? Začnime týmto: Carib Indiáni obývali Grenadu, keď Kryštof Kolumbus objavil ostrov v roku 1498, ale počas viac ako storočia zostal neochránený. Francúzska osídlili Grenadu v 17. storočí, založili cukrovarské mestá a doviezli veľké množstvo afrických otrokov. Británia odobrala ostrov v roku 1762 a výrazne rozšírila výrobu cukru. V 19. storočí kakao nakoniec prekročilo cukor ako hlavnú vývoznú plodinu; v 20. storočí sa muškátový oříšek stal popredným vývozom. V roku 1967 Británia poskytla Grenade autonómiu nad svojimi vnútornými záležitosťami. Úplná nezávislosť bola dosiahnutá v roku 1974, čím sa Grenada stala jednou z najmenších nezávislých krajín na západnej pologuli. Grenada bola zabavená marxistickou vojenskou radou 19. októbra 1983. Šesť dní neskôr bol ostrov napadnutý americkými silami a šiestimi ďalšími karibskými krajinami, ktorý rýchlo zachytil vodcov a ich stovky kubánskych poradcov. Voľné voľby boli obnovené v nasledujúcom roku a odvtedy pokračujú.

Geografia - Grenada

Kde na svete je Grenada? Umiestnenie tejto krajiny je Karibik, ostrov medzi karibským morom a Atlantickým oceánom, severne od Trinidadu a Tobaga. Celková plocha krajiny Grenada je 344 km2, z čoho 344 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: sopečným pôvodom s centrálnymi horami. Grenada má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Mount Saint Catherine 840 m. Podnebie je tropických; temperované severovýchodným obchodným vetrom.


Obyvatelia - Grenada

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Grenada. To číslo je: 111,724 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Africký pôvod 82,4%, zmiešaný 13,3%, východný indický 2,2%, iný 1,3%, nespecifikovaný 0,9% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Grenada? Anglický (oficiálny), francúzsky patois. A náboženstvá: Protestant 49,2% (zahŕňa letničné 17,2%, adventistov 13,2%, anglikánsky 8,5%, Baptista 3,2%, kostol Božieho 2,4%, evanjelický o 1,9%, metodistickou 1,6%, ostatní 1,2%), rímsky katolík 36%, Svedok Jehovov 1.2 %, Rastafarian 1,2%, ostatné 5,5%, žiadne 5,7%, nešpecifikované 1,3% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 31.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Grenada? Tu: Približne jedna tretina populácie sa nachádza v hlavnom meste St. obyvateľov ostrova sa sústreďuje pozdĺž pobrežia. Hlavné mestské oblasti krajiny Grenada sú: Saint George (hlavné mesto) 38 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Grenada

Hlavné mesto krajiny Grenada je Saint Georges a typ vlády parlamentnej demokracie (parlament); oblasť spoločenstiev. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 6 farností a 1 závislosť; Carriacou a Petit Martinique, Saint Andrew, Saint David, Saint George, Saint John, Saint Mark, Saint Patrick. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Grenada, dôležité priemyselné produkty sú potraviny a nápoje, textil, svetelnú operácie, turistika, konštrukcia. Dôležité poľnohospodárske produkty sú banány, kakao, muškátový oriešok, muškátový kvet, citrusov, avokádo, okopaniny, cukrová trstina, kukurica, zeleniny. Najdôležitejšie vývozné komodity sú muškátový oriešok, banány, kakao, ovocie a zelenina, oblečenie, palice a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 28,4%, Japonsko 11%, Dominika 7,9%, Svätá Lucia 7,6%, Holandsko 5,2%, Barbados 4,9%, Svätý Krištof a Nevis 4,8% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, priemyselné tovary, a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 32,7%, Trinidad a Tobago 23,5%, Čína 6%, Japonsko 4,6% (2016). Ako bohatá je krajina Grenada a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $14,700 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 38% (2008 odhad).


Mapa - Grenada



E-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia