Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Komory

Atlas sveta: Komory. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Komory.

Domov - Afrika - Komory

Informácie - Komory

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Komory. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Komory. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Komory tu:

Komory - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Komory? Začnime týmto: Komorské súostrovy v Indickom oceáne, zložené z ostrovov Mayotte, Anjouan, Moheli a Grand Comore, vyhlásili 6. júla 1975 nezávislosť od Francúzska. Francúzsko neuznalo nezávislosť Mayotte, ktorá zostáva pod francúzskou správou. Od vyhlásenia nezávislosti Komory prežili politickú nestabilitu prostredníctvom realizovaných a pokusov o prevrat. V roku 1997 ostrovy Anjouan a Moheli vyhlásili nezávislosť od Komor. V roku 1999 vojenský šéf Col. Azali Assoumani prevzal moc celej vlády v krvavom prevrate; inicioval dohodu Fomboni z roku 2000, dohodu o rozdelení moci, v ktorej sa federálne predsedníctvo otáča medzi tromi ostrovmi a každý ostrov udržiava svoju miestnu vládu. Azali získal federálne prezidentské voľby v roku 2002 za prezidenta Komorského zväzu z Grand Comore Island, ktorá mala prvé päťročné obdobie. Azali odstúpil v roku 2006 a prezident Ahmed Abdallah Mohamed Sambi bol zvolený do funkcie prezidenta z Anjouanu. V roku 2007 Mohamed Bacar uskutočnil dejaktívne oddelenie Anjouanu od Komorského zväzu a odmietol odstúpiť, keď ostatné ostrovy v Komorách uskutočnili v júli legitímne voľby. Africká únia (AÚ) sa najskôr pokúsila vyriešiť politickú krízu tým, že do Anjouanu uplatnila sankcie a námornú blokádu, ale v marci 2008 AU a komorských vojakov obsadili ostrov. Obyvatelia ostrova vo všeobecnosti privítali tento krok. V máji 2011 vyhral Ikililou Dhoinine predsedníctvo v mierových voľbách, ktoré sa považujú za slobodné a spravodlivé. V striktne spochybnených voľbách v roku 2016 získal bývalý prezident Azali Assoumani druhý mandát, keď sa rotujúce predsedníctvo vrátilo do Grande Comore.

Geografia - Komory

Kde na svete je Komory? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, skupina ostrovov na severnom úpätí Mozambického kanála, asi dve tretiny cesty medzi severným Madagaskarom a severným mozambikom. Celková plocha krajiny Komory je 2,235 km2, z čoho 2,235 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: vulkanické ostrovy, interiéry sa líšia od strmých hôr až po nízke kopce. Komory má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Karthala 2.360 m. Podnebie je tropického mora; (od novembra do mája).


Obyvatelia - Komory

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Komory. To číslo je: 808,080 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Antalote, Cafre, Makoa, Oimatsaha, Sakalava. Aké sú jazyky v krajine Komory? Arabský (oficiálny), francúzsky (oficiálny), Shikomoro (komorský). A náboženstvá: sunnitský moslim 98%, iný (vrátane šiitského moslima, rímsky katolík, svedok Jehovovi, protestant) 2%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 19.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Komory? Tu: Hlavné mesto Maroni, ktoré sa nachádza na západnej strane ostrova Grande Comore, je najväčším mestom v krajine; z troch ostrovov, ktoré tvoria Komory, je to najväčšie obyvateľstvo Anjouanu, ktoré je najviac husto obývané. Hlavné mestské oblasti krajiny Komory sú: Moroni (hlavné mesto) 56 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Komory

Hlavné mesto krajiny Komory je Moroni a typ vlády federálna prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 3 ostrovy a 4 obce; Anjouan (Ndzuwani), Domoni, Fomboni, Grande Comore (N'gazidja), Moheli (Mwali), Moroni, Moutsamoudou. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Komory, dôležité priemyselné produkty sú rybolov, turistika, parfumy destilácie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú vanilka, klinček, ylang-ylang (parfum esencie), kokosové orechy, banány, maniok (maniok). Najdôležitejšie vývozné komodity sú vanilka, ylang-ylang (parfum esencie), klinček a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Francúzsko 25,6%, Južná Kórea 15%, Nemecko 11,8%, India 10,4%, Singapur 4,4%, Rusko 4,2%, Maurícius 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ryža a ostatné potraviny, spotrebný tovar, ropné produkty, cement a stavebné materiály, a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú SAE 29,5%, Francúzsko 21,2%, Čína 11,3%, Pakistan 7,3%, Madagaskar 6,2%, India 4,7% (2016). Ako bohatá je krajina Komory a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,600 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 44.8% (2004 odhad).


Mapa - KomoryE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia