Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Džibutsko

Atlas sveta: Džibutsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Džibutsko.

Domov - Afrika - Džibutsko

Informácie - Džibutsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Džibutsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Džibutsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Džibutsko tu:

Džibutsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Džibutsko? Začnime týmto: Francúzske územie Afarov a Issas sa stalo Džibutiom v roku 1977. Hassan Gouled Aptidon inštaloval autoritársky štát jednej strany a do roku 1999 pôsobil ako prezident. Nepokoj medzi afarskou menšinou v deväťdesiatych rokoch viedol k občianskej vojne, ktorá skončila v roku 2001 s mierovou dohodou medzi afarskými povstalcami a vládou ovládanou somálskymi ľuďmi. V roku 1999 Džibutsko prvé viacstranné prezidentské voľby vyústili do zvolenia prezidenta Ismala Omara Guelleha; bol opätovne zvolený do druhého funkčného obdobia v roku 2005 a predĺžil svoju funkciu vo funkcii prostredníctvom ústavnej zmeny, ktorá mu umožnila v roku 2011 slúžiť tretiemu funkčnému obdobiu a začať v roku 2016 štvrtý termín. Džibuti zaujíma strategickú geografickú polohu na križovatke Červeného mora a Adenského zálivu a slúži ako dôležitý lodný portál pre tovar prichádzajúci a opúšťajúci východoafrické vysočiny a prepravu tovaru medzi Európou, Stredným východom a Áziou. Vláda má dlhodobé väzby na Francúzsko, ktoré má v krajine významnú vojenskú prítomnosť a má silné väzby s USA. Džibutsko hostí niekoľko tisíc členov amerických ozbrojených zložiek na americkom tábore Lemonnier.

Geografia - Džibutsko

Kde na svete je Džibutsko? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Afrika, hraničiaca s Adenským zálivom a Červeným morom, medzi Eritreou a Somálskom. Celková plocha krajiny Džibutsko je 23,200 km2, z čoho 23,180 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: pobrežná rovina a rovina oddelené centrálnymi horami. Džibutsko má najnižší bod Lac Assal -155 m, najvyšší bod Moussa Ali 2 021 m. Podnebie je púšte; suchá.


Obyvatelia - Džibutsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Džibutsko. To číslo je: 865,267 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Somálsko 60%, Afar 35%, ostatné 5% (zahŕňa francúzsky, arabský, etiópsky a taliansky). Aké sú jazyky v krajine Džibutsko? francúzsky (oficiálny) , Somálsko, Afa. A náboženstvá: Moslim 94%, kresťan 6%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 23.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 63.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Džibutsko? Tu: Najhustejšie obývané oblasti sú na východe; najväčším mestom je Džibutsko s počtom obyvateľov nad 600 000; žiadne iné mesto v krajine má celkovú populáciu viac ako 50 000. Hlavné mestské oblasti krajiny Džibutsko sú: Džibutsko (hlavné mesto) 529 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Džibutsko

Hlavné mesto krajiny Džibutsko je Džibuti a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 6 okresov - kruh); Ali Sabieh, Arta, Dikhil, Džibuti, Obock, Tadjourah. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Džibutsko, dôležité priemyselné produkty sú stavebníctvo, poľnohospodárstvo, spracovanie, dopravu. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ovocie, zeleniny; kozy, ovce, ťavy, zvieracie kože. Najdôležitejšie vývozné komodity sú spätného vývozu, kože a kožušiny, káva (pri preprave), kovový šrot a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Ethiopia 39%, Somálsko 17,8%, Katar 9,4%, Brazília 9,1%, Jemen 5,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, nápoje, dopravných prostriedkov a zariadení , chemikálie, ropné produkty, odevy a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú SAE 25,8%, Francúzsko 16,4%, Čína 10,4%, Saudská Arábia 8,4%, Etiópia 7%, Jemen 4,8% (2016). Ako bohatá je krajina Džibutsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,600 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 23%.


Mapa - DžibutskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia