Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Kiribati

Atlas sveta: Kiribati. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Kiribati.


Informácie - Kiribati

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Kiribati. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Kiribati. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Kiribati tu:

Kiribati - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Kiribati? Začnime týmto: Gilbertove ostrovy sa stali britským protektorátom v roku 1892 a kolóniou v roku 1915; boli zachytené japonskými v tichomorskej vojne v roku 1941. Ostrov Makin a Tarawa boli miesta významných amerických obojživelných víťazstiev nad zakorenenými japonskými posádkami v roku 1943. Gilbertove ostrovy získali britskú samosprávu v roku 1971 a úplnú nezávislosť v roku 1979 pod novým názvom Kiribati. Spojené štáty vzali všetky nároky na riedko osídlené skupiny Phoenix a Line Island v zmluve o priateľstve s Kiribati v roku 1979.

Geografia - Kiribati

Kde na svete je Kiribati? Umiestnenie tejto krajiny je Oceánia, skupina 33 koralových atolov v Tichom oceáne, ktoré sa rozprestierajú na rovníku; hlavné mesto Tarawa je asi na polceste medzi Havajom a Austráliou. Celková plocha krajiny Kiribati je 811 km2, z čoho 811 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou nízko položené koralové atoly obkolesené rozsiahlymi útesmi. Kiribati má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod nevýrazná nadmorská výška na Banabe 81 m. Podnebie je tropických; morské, horúce a vlhké, moderované obchodnými vetrami.


Obyvatelia - Kiribati

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Kiribati. To číslo je: 108,145 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? I-Kiribati 96,2%, I-Kiribati / zmiešané 1,8%, Tuvaluan 0,2%, ostatné 1,8% (2015 est.). Aké sú jazyky v krajine Kiribati? I-Kiribati,. A náboženstvá: Rímskokatolícky 57,3%, Kiribati zjednocujúci cirkev 31,3%, Mormon 5,3%, Bahá'í 2,1%, Adventist siedmeho dňa 1,9%, ostatné 2,1% (2015 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 24.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 66.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Kiribati? Tu: Pozostáva z troch rozložených v oblasti približne hrubej veľkosti Indie; východné ostrovy Line a centrálne ostrovy Phoenix sú riedko osídlené, ale západné Gilbertove ostrovy sú niektoré z najhustejšie usadených miest na svete, pričom hlavný ostrov Južná Tarawa sa môže pochváliť hustotou obyvateľstva podobnou Tokiu alebo Hong Kongu. Hlavné mestské oblasti krajiny Kiribati sú: Tarawa (hlavné mesto) 46 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Kiribati

Hlavné mesto krajiny Kiribati je Tarawa a typ vlády Prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 3 zemepisné celky: ostrovy Gilbert, ostrovy Line, ostrovy Phoenix; (Banaba, Central Gilberts, Line Islands, Severný Gilberts, Južný Gilberts, Tarawa) a 21 ostrovných rád - jedno pre každý obyvateľov ostrovov (Abaiang, Abemama, Aranuka, Arorae, Banaba, Beriem, Butaritari, Kanton, Kiritimati, Kuria, Maiano, Makin, Marakei, Nikunau, Nonouti, Onotoa, Tabiteuea, Tabuaeran, Tamana, Tarawa, Teraina). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Kiribati, dôležité priemyselné produkty sú rybárčenie, remeslá. Dôležité poľnohospodárske produkty sú kopra, chlebovník, ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby, kokosové produkty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Maroko 19,8%, Fidži 17,3%, Filipíny 10,2%, USA 10,1%, Vietnam 7,9%, Austrália 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, stroje a zariadenia, rôzne výrobky, palivo a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Austrália 22,9%, NZ 20,9%, Fidži 14,1%, Singapur 10,5%, Japonsko 8,1%, Čína 6,9% (2016). Ako bohatá je krajina Kiribati a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,900 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - KiribatiE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet