Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Maldivy

Atlas sveta: Maldivy. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Maldivy.

Domov - Ázia - Maldivy

Informácie - Maldivy

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Maldivy. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Maldivy. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Maldivy tu:

Maldivy - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Maldivy? Začnime týmto: Sultanát od 12. storočia sa Maledivy stali britským protektorátom v roku 1887. V roku 1968 sa stala republikou, tri roky po nezávislosti. Prezident Maumoon Abdul Gayoom dominoval politickú scénu ostrova už 30 rokov a bol zvolený na šesť po sebe nasledujúcich termínov referendami o jednej strane. Po politických demonštráciách v hlavnom meste Muž v auguste 2003 sa Gayoom a jeho vláda zaviazali začať proces liberalizácie a demokratických reforiem, vrátane reprezentatívneho politického systému a rozšírených politických slobôd. Politické strany boli v roku 2005 legalizované. V júni 2008 zakladajúce zhromaždenie nazvané "špeciálny Majlis" dokončilo novú ústavu, ktorú v auguste 2008 ratifikoval Gayoom. Prvé prezidentské voľby v rámci viacnárodného kandidátskeho systému s viacerými stranami ktoré sa uskutočnilo v októbri 2008. Gayoom bol v prieskume odohraný Mohamedom Nasheedom, politickým aktivistom, ktorý bol niekoľko rokov väzenský Gayoom režim. Nasheed čelil mnohým výzvam vrátane posilnenia demokracie a boja proti chudobe a zneužívaniu drog. Začiatkom februára 2012, po niekoľkých týždňoch protestov v uliciach v reakcii na to, že nariadil zatknutie vrchného sudcu, Nasheed rezignoval na predsedníctvo a odovzdal moc viceprezidenta Mohammedovi Waheedovi Hassanovi Maniku. V polovici roka 2012 vláda zriadila komisiu pre národné vyšetrovanie, aby preskúmala udalosti, ktoré viedli k nástupu Nasheeda. Napriek tomu, že komisia nezískala žiaden dôkaz o prevratu, správa odporúčala posilniť demokratické inštitúcie krajiny, aby sa v budúcnosti zabránilo podobným udalostiam a vyšetriť údajné policajné chyby v čase krízy. Nasheed, Waheed, a Abdulla Yameen vo voľbách 2013 s Yameen nakoniec vyhral predsedníctvo po troch kolách hlasovania. Ako prezident sa Yameen snažil oslabiť demokratické inštitúcie, väzniť svojich politických oponentov, obmedziť tlač a vykonávať kontrolu nad súdnictvom, aby posilnil svoju moc v moci a obmedzil nesúhlas. Maldivskí predstavitelia zohrali významnú úlohu v medzinárodných diskusiách o klimatických zmenách (kvôli zraniteľnosti ostrovov voči rastúcej hladine morí).

Geografia - Maldivy

Kde na svete je Maldivy? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Ázia, skupina atolov v Indickom oceáne, juho-juhozápadne od Indie. Celková plocha krajiny Maldivy je 298 km2, z čoho 298 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: plochý, s bielymi piesočnatými plážami. Maldivy má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod 8. odpalisko, golfové ihrisko, ostrov Villingi 5 m. Podnebie je tropických; horúce, vlhké; suchý, severovýchodný monzún (november až marec); daždivý, juhozápadný monzun (jún až august).


Obyvatelia - Maldivy

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Maldivy. To číslo je: 392,709 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Južných Indiánov, Sinhálcov, Arabov. Aké sú jazyky v krajine Maldivy? Dhivehi (úradný, dialekt z Sinhaly, písmo odvodené od arabčiny), angličtina (hovorí väčšina vládnych úradníkov). A náboženstvá: Sunni moslim (úradný). Koľko rokov je ľudom v priemere? 28.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Maldivy? Tu: Asi tretina obyvateľov žije v centrálnom hlavnom meste muža a takmer desatinu v južnom meste Addu; zvyšok populácie sa rozkladá na 200 obývaných ostrovoch súostrovia. Hlavné mestské oblasti krajiny Maldivy sú: MALE (hlavné mesto) 156 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Maldivy

Hlavné mesto krajiny Maldivy je Muž a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 21 administratívnych atolov (atholhuthah, singular - atholhu); Addu, Ariatholhu Dhekunuburi, Ariatholhu Uthuruburi, Faadhippolhu, Felidhuatholhu, Fuvammulah, Hahdhunmathi, Huvadhuatholhu Dhekunuburi, Huvadhuatholhu Uthuruburi, Kolumadulu, Maale, Maaleatholhu, Maalhosmadulu Dhekunuburi, Maalhosmadulu Uthuruburi, Miladhunmadulu Dhekunuburi, Miladhunmadulu Uthuruburi, Mulakatholhu, Nilandheatholhu Dhekunuburi, Nilandheatholhu Uthuruburi, Thiladhunmathee Dhekunuburi , Thiladhunmathee Uthuruburi. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Maldivy, dôležité priemyselné produkty sú turistika, spracovanie rýb, lodná doprava, stavba lodí, spracovanie kokosu, tkané rohože, laná, remeslá, ťažba koralov a pieskov. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Kokosových orechov, kukurice, sladkých zemiakov; rybárska. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Thajsko 33,8%, Srí Lanka 10%, USA 8,7%, Francúzsko 8,6%, Nemecko 8,6%, Írsko 4,9%, Taliansko 4,8%, Spojené kráľovstvo 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropné výrobky, kapitálové tovary a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú SAE 15,6%, Singapur 14,3%, Čína 13,4%, India 12,9%, Srí Lanka 6,3%, Malajzia 5,7%, Thajsko 4,7% (2016). Ako bohatá je krajina Maldivy a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $19,200 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 16% (2008 odhad).


Mapa - MaldivyE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia